Vishay/Dale RNC55K2670FSRSL
RNC55K2670FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2670FSRSL
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2670FSRSL.pdf
Availability of RNC55K2670FSRSL
QUANTITY
RNC55K2670FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2670FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2670FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2670FSRSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2670FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2670FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K2670FSRSL
BOX ALUM NATURAL 6"L X 3.25"W datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 18MH .5A HORIZ datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 6POS datasheet.pdf
GT 3C 3#16S PIN PLUG datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 6-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf