Vishay/Dale RNC55K2743FRB14
RNC55K2743FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2743FRB14
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2743FRB14.pdf
Availability of RNC55K2743FRB14
QUANTITY
RNC55K2743FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2743FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K2743FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2743FRB14
Related LinksRNC55K2, RNC55K2743FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2743FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K2743FRB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
OSCILLATOR PROG 1.8V +-25PPM SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 64POS IDC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SOD123 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 8 PORT datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf