Vishay/Dale RNC55K3162FSB14
RNC55K3162FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3162FSB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3162FSB14.pdf
Availability of RNC55K3162FSB14
QUANTITY
RNC55K3162FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3162FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K3162FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3162FSB14
Related LinksRNC55K3, RNC55K3162FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3162FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K3162FSB14
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf