Vishay/Dale RNC55K3401FRBSL
RNC55K3401FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3401FRBSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3401FRBSL.pdf
Availability of RNC55K3401FRBSL
QUANTITY
RNC55K3401FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3401FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3401FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3401FRBSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3401FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3401FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K3401FRBSL
JUMPER-H1505TR/A3049A/H1505TR12" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4.3A SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 48V datasheet.pdf
WHITE POLYESTER .75" X .25" datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 650MA 200 MOHM datasheet.pdf