Vishay/Dale RNC55K3403FSBSL
RNC55K3403FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3403FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3403FSBSL.pdf
Availability of RNC55K3403FSBSL
QUANTITY
RNC55K3403FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3403FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3403FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3403FSBSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3403FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3403FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K3403FSBSL
CABLE FLAT FLEX 30POS 1MM 4" datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 170MA 7.9 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf