Vishay/Dale RNC55K3481FPRSL
RNC55K3481FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3481FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3481FPRSL.pdf
Availability of RNC55K3481FPRSL
QUANTITY
RNC55K3481FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3481FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3481FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3481FPRSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3481FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3481FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K3481FPRSL
IC OFFLINE SWIT PWM CM POWERSO10 datasheet.pdf
CONV DC-DC 24V IN 15V OUT @3A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 13A DPAK datasheet.pdf
CONN RECPT TYPEC EUROCARD 120POS datasheet.pdf
IC TX ISM 930MHZ 3.6V 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 3A datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf