Vishay/Dale RNC55K3571FRB14
RNC55K3571FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3571FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3571FRB14.pdf
Availability of RNC55K3571FRB14
QUANTITY
RNC55K3571FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3571FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K3571FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3571FRB14
Related LinksRNC55K3, RNC55K3571FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3571FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K3571FRB14
JUMPER-H9992TR/1852OR/H9992TR10" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
END PLATE 2MM ZDK BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FMAL R/A GOLD PCB datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMCJ datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 295W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf