Vishay/Dale RNC55K3571FSBSL
RNC55K3571FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3571FSBSL
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3571FSBSL.pdf
Availability of RNC55K3571FSBSL
QUANTITY
RNC55K3571FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3571FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3571FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3571FSBSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3571FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3571FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K3571FSBSL
RELAY SSR SPST 5-24V PCB datasheet.pdf
KIT TRIM POT 3296X SER 15 VALUES datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf