Vishay/Dale RNC55K4020FSRSL
RNC55K4020FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4020FSRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4020FSRSL.pdf
Availability of RNC55K4020FSRSL
QUANTITY
RNC55K4020FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4020FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K4020FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4020FSRSL
Related LinksRNC55K4, RNC55K4020FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4020FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K4020FSRSL
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
500 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf