Vishay/Dale RNC55K4021FMRSL
RNC55K4021FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4021FMRSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4021FMRSL.pdf
Availability of RNC55K4021FMRSL
QUANTITY
RNC55K4021FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4021FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K4021FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4021FMRSL
Related LinksRNC55K4, RNC55K4021FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4021FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K4021FMRSL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 0804 datasheet.pdf
INSULATOR-ALLIGATOR CLIP PVC YEL datasheet.pdf
SENSOR MFG FIBER MOUNTING UNIT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .050 180POS DR TH datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 42POS .100" datasheet.pdf
IC SENSOR MAG ROTARY 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf