Vishay/Dale RNC55K4023FSB14
RNC55K4023FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4023FSB14
Brief Description
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4023FSB14.pdf
Availability of RNC55K4023FSB14
QUANTITY
RNC55K4023FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4023FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K4023FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4023FSB14
Related LinksRNC55K4, RNC55K4023FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4023FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K4023FSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
IC DUAL RS232 PORT 48SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf