Vishay/Dale RNC55K4992FMBSL
RNC55K4992FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4992FMBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4992FMBSL.pdf
Availability of RNC55K4992FMBSL
QUANTITY
RNC55K4992FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4992FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K4992FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4992FMBSL
Related LinksRNC55K4, RNC55K4992FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4992FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K4992FMBSL
CONN SCKT 24POS DELTA W/INSER datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG PWM CONV AC/DC 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf