Vishay/Dale RNC55K5901FRB14
RNC55K5901FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5901FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5901FRB14.pdf
Availability of RNC55K5901FRB14
QUANTITY
RNC55K5901FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5901FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K5901FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5901FRB14
Related LinksRNC55K5, RNC55K5901FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5901FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K5901FRB14
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.71A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.3A 419 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 120 OHM 27LBGA datasheet.pdf