Vishay/Dale RNC55K5901FRB14
RNC55K5901FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5901FRB14
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5901FRB14.pdf
Availability of RNC55K5901FRB14
QUANTITY
RNC55K5901FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5901FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K5901FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5901FRB14
Related LinksRNC55K5, RNC55K5901FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5901FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K5901FRB14
RES SMD 18 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS/GNSS 4-WLP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
INDUCTIVE HEAD 4MM 3M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 2.5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf