Vishay/Dale RNC55K61R9FRBSL
RNC55K61R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K61R9FRBSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K61R9FRBSL.pdf
Availability of RNC55K61R9FRBSL
QUANTITY
RNC55K61R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K61R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K61R9FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K61R9FRBSL
Related LinksRNC55K6, RNC55K61R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K61R9FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K61R9FRBSL
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SLDSW 5A NONE XPLSNPRUF datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SL-SMT5.00/18/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf