Vishay/Dale RNC55K6342FMB14
RNC55K6342FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6342FMB14
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6342FMB14.pdf
Availability of RNC55K6342FMB14
QUANTITY
RNC55K6342FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6342FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6342FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6342FMB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6342FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6342FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K6342FMB14
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
CABLE TIE MINI NAT 3.9" DISP BOX datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 240QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf