Vishay/Dale RNC55K7152FSB14
RNC55K7152FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7152FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7152FSB14.pdf
Availability of RNC55K7152FSB14
QUANTITY
RNC55K7152FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7152FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K7152FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7152FSB14
Related LinksRNC55K7, RNC55K7152FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7152FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K7152FSB14
IDC CABLE - HKC16S/AE16G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH HINGE LEVER SPDT .1A 30V datasheet.pdf