Vishay/Dale RNC55K7500FSB14
RNC55K7500FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7500FSB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7500FSB14.pdf
Availability of RNC55K7500FSB14
QUANTITY
RNC55K7500FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7500FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K7500FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7500FSB14
Related LinksRNC55K7, RNC55K7500FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7500FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K7500FSB14
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN BATTERY 4 POS RIGHT ANGLE datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 72" WIRE datasheet.pdf
IC PWR AMP 5GHZ 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
RJ45 STACKED NO LED 8 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Isolated, High-Density, Eighth-Brick 100W DC/DC Converters datasheet.pdf