Vishay/Dale RNC55K75R0FMBSL
RNC55K75R0FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K75R0FMBSL
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K75R0FMBSL.pdf
Availability of RNC55K75R0FMBSL
QUANTITY
RNC55K75R0FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K75R0FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K75R0FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K75R0FMBSL
Related LinksRNC55K7, RNC55K75R0FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K75R0FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K75R0FMBSL
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC COMP SGL 4NS ULTRFAST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO SR MULTI datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR VERT 6POS DL KEY Y GOLD datasheet.pdf