TDK Corporation FK18X7R1H102K
FK18X7R1H102K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R1H102K
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R1H102K.pdf
Availability of FK18X7R1H102K
QUANTITY
FK18X7R1H102K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R1H102K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R1H102K
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R1H102K
Related LinksFK18X7, FK18X7R1H102K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R1H102K Details Description
Related parts for FK18X7R1H102K
TRANS NPN 150V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC NC 8.0 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RETAINING SPRING AMP LF L.P. datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf