Vishay/Dale RNC55K8662FRB14
RNC55K8662FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K8662FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K8662FRB14.pdf
Availability of RNC55K8662FRB14
QUANTITY
RNC55K8662FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K8662FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K8662FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K8662FRB14
Related LinksRNC55K8, RNC55K8662FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K8662FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K8662FRB14
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf