Vishay/Dale RNC60H1000BRRE6
RNC60H1000BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000BRRE6.pdf
Availability of RNC60H1000BRRE6
QUANTITY
RNC60H1000BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000BRRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000BRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1000BRRE6
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT M5.1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.2A 270 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
N ACT PLAN R=75 FOR 161 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf