Vishay/Dale RNC60H1000BRRE6
RNC60H1000BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000BRRE6.pdf
Availability of RNC60H1000BRRE6
QUANTITY
RNC60H1000BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000BRRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000BRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1000BRRE6
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR 1200V 25A TO-220AB datasheet.pdf
FLAT FIBER OPTIC TIP ASSY 2PCS datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf
FUSE 900A 1000V 3KN/110 AR UR datasheet.pdf