Vishay/Dale RNC60H1000FRBSL
RNC60H1000FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1000FRBSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1000FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1000FRBSL
QUANTITY
RNC60H1000FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1000FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1000FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1000FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1000FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1000FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1000FRBSL
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC QUAD BILATERAL SWITCH 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf