Vishay/Dale RNC60H1001FMRSL
RNC60H1001FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1001FMRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1001FMRSL.pdf
Availability of RNC60H1001FMRSL
QUANTITY
RNC60H1001FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1001FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1001FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1001FMRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1001FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1001FMRSL Details Description
Related parts for RNC60H1001FMRSL
PLUG BANANA DUAL SOLDERLESS RED datasheet.pdf
PLUG MINI DBL BANANA RG174/U 12" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V/ADJ 80MA 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 150MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
GASKET GWDR PG29-NP datasheet.pdf
IC CTRLR U-QFN3030-16 datasheet.pdf
EE XP-E BLUE datasheet.pdf
IGBT XPT 650V 166A SOT-227B datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CABLE CLAMP 20 & 22 W/BUSHING datasheet.pdf