Vishay/Dale RNC60H1004BSR36
RNC60H1004BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1004BSR36
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1004BSR36.pdf
Availability of RNC60H1004BSR36
QUANTITY
RNC60H1004BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1004BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1004BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1004BSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1004BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1004BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1004BSR36
CONN SOCKET 24POS CLOSE END SRC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SMT W/OCAP 3SNLF 10CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf
DUPLEXER SAW BAND II SMD datasheet.pdf
OSC CMEMS 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf