Vishay/Dale RNC60H1010DRRSL
RNC60H1010DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1010DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1010DRRSL.pdf
Availability of RNC60H1010DRRSL
QUANTITY
RNC60H1010DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1010DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1010DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1010DRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1010DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1010DRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1010DRRSL
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (H-382-34) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
IC SDRAM 16M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf