Vishay/Dale RNC60H1021BSB14
RNC60H1021BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1021BSB14
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1021BSB14.pdf
Availability of RNC60H1021BSB14
QUANTITY
RNC60H1021BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1021BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1021BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1021BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1021BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1021BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1021BSB14
RELAY OPTOMOS 100MA DP-NC 8FLTPK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE 25PIN-25PIN 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC PWM CTRLR FULL BRIDG 28LLP datasheet.pdf
RES 121 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf