Rohm Semiconductor ESR18EZPF6202
ESR18EZPF6202 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPF6202
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPF6202.pdf
Availability of ESR18EZPF6202
QUANTITY
ESR18EZPF6202 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPF6202
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPF6202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPF6202
Related LinksESR18E, ESR18EZPF6202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPF6202 Details Description
Related parts for ESR18EZPF6202
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS 2MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 0.255 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf