Vishay/Dale RNC60H1022BSR36
RNC60H1022BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1022BSR36
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1022BSR36.pdf
Availability of RNC60H1022BSR36
QUANTITY
RNC60H1022BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1022BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1022BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1022BSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1022BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1022BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1022BSR36
BATTERY PK 3.0V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC UART QUAD 80LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.274 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf