Vishay/Dale RNR60K6192FMBSL
RNR60K6192FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K6192FMBSL
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K6192FMBSL.pdf
Availability of RNR60K6192FMBSL
QUANTITY
RNR60K6192FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K6192FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K6192FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)