Vishay/Dale RNC60H1023DSB14
RNC60H1023DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1023DSB14
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1023DSB14.pdf
Availability of RNC60H1023DSB14
QUANTITY
RNC60H1023DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1023DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1023DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1023DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1023DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1023DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1023DSB14
CAP POLYMER 22UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 30POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3.2W STER D 16DSBGA datasheet.pdf
IP CORE 10GB ETH MAC ECP3 CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
046-075-1A-001 INS ANVIL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123S datasheet.pdf