Vishay/Dale RNC60H1023FRRSL
RNC60H1023FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1023FRRSL
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1023FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1023FRRSL
QUANTITY
RNC60H1023FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1023FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1023FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1023FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1023FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1023FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1023FRRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 62K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 41UH 6A 23.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 11CKT BEIGE datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 17A TO252-3 datasheet.pdf