Vishay/Dale RNC60H1024BSB14
RNC60H1024BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1024BSB14
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1024BSB14.pdf
Availability of RNC60H1024BSB14
QUANTITY
RNC60H1024BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1024BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1024BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1024BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1024BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1024BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1024BSB14
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS BK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO262AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
High Accuracy Ultralow IQ, 500 mA anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf