Vishay/Dale RNC60H1040BSRE6
RNC60H1040BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1040BSRE6
Brief Description
RES 104 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1040BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1040BSRE6
QUANTITY
RNC60H1040BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1040BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1040BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1040BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1040BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1040BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1040BSRE6
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A MICROSMP datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
RES NETWORK 16 RES 82 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC LPDDR2 64M 333MHZ 134BGA datasheet.pdf