Vishay/Dale RNC60H1041BSBSL
RNC60H1041BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1041BSBSL
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1041BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1041BSBSL
QUANTITY
RNC60H1041BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1041BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1041BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1041BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1041BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1041BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1041BSBSL
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SA07-MA16 SPR ACT MA16, PLST datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf