Vishay/Dale RNC60H1041BSRSL
RNC60H1041BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1041BSRSL
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1041BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1041BSRSL
QUANTITY
RNC60H1041BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1041BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1041BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1041BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1041BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1041BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1041BSRSL
FIXED IND 15UH 1.2A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
GDT 600V 5KA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0605 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 130 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf