Vishay/Dale RNC60H1042DSRSL
RNC60H1042DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1042DSRSL
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1042DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1042DSRSL
QUANTITY
RNC60H1042DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1042DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1042DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1042DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1042DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1042DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1042DSRSL
JUMPER-H1502TR/A2015Y/H1502TR 10 datasheet.pdf
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 80POS datasheet.pdf
CONN MINI SAS 26POS R/A SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf