Vishay/Dale RNC60H1054DSB14
RNC60H1054DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1054DSB14
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1054DSB14.pdf
Availability of RNC60H1054DSB14
QUANTITY
RNC60H1054DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1054DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1054DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1054DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1054DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1054DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1054DSB14
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 50W 10A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf