Vishay/Dale RNC60H1073BSBSL
RNC60H1073BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1073BSBSL
Brief Description
RES 107K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1073BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1073BSBSL
QUANTITY
RNC60H1073BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1073BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1073BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1073BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1073BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1073BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1073BSBSL
BRD SPT CRNR/EDGE HOLD SCREW MNT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
11P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
JT 13C 13#22D SKT WALL RECP datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP D FLOA G50 Z datasheet.pdf