Vishay/Dale RNC60H1090BSBSL
RNC60H1090BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1090BSBSL
Brief Description
RES 109 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1090BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1090BSBSL
QUANTITY
RNC60H1090BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1090BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1090BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1090BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1090BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1090BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1090BSBSL
IC FPGA 700 I/O 900FBGA datasheet.pdf
IC SPI TOUCH SCREEN CTRLR 16VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 11 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 2A DO214AC datasheet.pdf