Vishay/Dale RNC60H10R0DSBSL
RNC60H10R0DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R0DSBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R0DSBSL.pdf
Availability of RNC60H10R0DSBSL
QUANTITY
RNC60H10R0DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R0DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R0DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R0DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R0DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R0DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H10R0DSBSL
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TIMER PWR OFF-DELAY 8PIN 220VAC datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 10CKT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf