Vishay/Dale RNC60H10R0DSRSL
RNC60H10R0DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R0DSRSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R0DSRSL.pdf
Availability of RNC60H10R0DSRSL
QUANTITY
RNC60H10R0DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R0DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R0DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R0DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R0DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R0DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H10R0DSRSL
SIDACTOR 190V 400A DO214 datasheet.pdf
CBL ASSY 10'FEMALE 8POS SGL C091 datasheet.pdf
GROUNDING KIT 7CIR 2-14WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/LCK/STDF datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC 214AB datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf