Vishay/Dale RNC60H10R0FMRE6
RNC60H10R0FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R0FMRE6
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R0FMRE6.pdf
Availability of RNC60H10R0FMRE6
QUANTITY
RNC60H10R0FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R0FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R0FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R0FMRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R0FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R0FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60H10R0FMRE6
CONN HEADER 7POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS R/A datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf