Vishay/Dale RNC60H10R5FSRE6
RNC60H10R5FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R5FSRE6
Brief Description
RES 10.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R5FSRE6.pdf
Availability of RNC60H10R5FSRE6
QUANTITY
RNC60H10R5FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R5FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R5FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R5FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R5FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R5FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H10R5FSRE6
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CABLE MALE-FEMALE 4POS PVC 1.0M datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 50MA MP6 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 256BGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 50MM datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf