Vishay/Dale RNC60H10R7FSB14
RNC60H10R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H10R7FSB14
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H10R7FSB14.pdf
Availability of RNC60H10R7FSB14
QUANTITY
RNC60H10R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H10R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H10R7FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H10R7FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H10R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H10R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H10R7FSB14
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 11/2 BK 5X6" datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf