Vishay/Dale RNC60H1100BSRSL
RNC60H1100BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1100BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1100BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1100BSRSL
QUANTITY
RNC60H1100BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1100BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1100BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1100BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1100BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1100BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1100BSRSL
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf