Vishay/Dale RNC60H1101DSRSL
RNC60H1101DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1101DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1101DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1101DSRSL
QUANTITY
RNC60H1101DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1101DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1101DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1101DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1101DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1101DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1101DSRSL
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf