Vishay/Dale RNC60H1111DSBSL
RNC60H1111DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1111DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1111DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1111DSBSL
QUANTITY
RNC60H1111DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1111DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1111DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1111DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1111DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1111DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1111DSBSL
LED SS DUAL GREEN CLR PCB 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CABLE STRAIN RELIEF CLAMP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
RES 210 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf