Vishay/Dale RNC60H1134FRRSL
RNC60H1134FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1134FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1134FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1134FRRSL
QUANTITY
RNC60H1134FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1134FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1134FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1134FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1134FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1134FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1134FRRSL
IDC CABLE - MSC60K/MC60G/MCS60K datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE +15PSI datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 55V 2A datasheet.pdf